Ten pies spędził trzy lub cztery lata w schroniskowym kojcu – bez ludzi, spacerów, biegania, wychodzenia w ogóle. Nie dlatego, że pogryzł kogoś czy zrobił coś bardzo złego – po prostu jest w typie amstaffa, więc jest „psem mordercą”. Siedział zamknięty tylko przez swój wygląd, nikt nie ocenił jego zachowania. Pracownicy „nie ryzykowali”, wolontariatu wtedy jeszcze nie było – a nawet jak się pojawił, to też dziewczyny bez doświadczenia z takimi psami i trochę ze strachem. Ale za to miały chęci, żeby mu pomóc – więc poszukały tej pomocy online. Tak Sticker trafił do Fundacji Grey Animals – 14.05.2017.

Okazał się całkiem miłym, naprawdę fajnym chłopakiem. Owszem, żywiołowym i energicznym, jak większość TTB. Wymaga człowieka, który wie co robi, ale w zdrowym otoczeniu funkcjonuje naprawdę świetnie.
Sticker nie przejawia żadnych oznak agresji w stosunku do ludzi – a jest pod bezpośrednią opieką Tomka, osoby zajmującej się pracą z psami trudnymi. Przejawia natomiast bez końca oznaki radości – wprost uwielbia spacery, bieganie i jego popisowe numery – spektakularne skakanie do zabawek czy patyków. On lata! A ja, patrząc na niego, nie umiem nie skrzywić się na myśl o tych wszystkich dniach, tygodniach i latach, kiedy nie miał absolutnie żadnego ruchu, kiedy siedział skulony w budzie. Aż dziw, że nie widać w nim pokłosia tego zaniedbania. Po prostu wyszedł z kojca i zaprzyjaźnił się z Tomkiem tak, jakby dopiero co trafił do schroniska.

Wracając do jego adopcji: nie bardzo widzę go w domu z małymi dziećmi, właśnie ze względu na tą energię. Sticker skacze, jest mało subtelny w obyciu – to duży, silny pies, który czasem na kogoś wpadnie, czasem popchnie i nadepnie, czasem pociągnie na smyczy. Nie dyskwalifikuję w tej kwestii rodzin z dziećmi – da się to poukładać, jednak na pewno trzeba zwrócić uwagę, aby każdy był wówczas bezpieczny i zadowolony.
Z psami bywa różnie – są takie, które Sticker od razu polubił, ale też są takie, z którymi mając możliwość wdałby się bez wahania w bójkę – dlatego najbezpieczniej będzie, jeśli będzie psim jedynakiem. Koty goni.

Generalnie dla osób, które lubią TTB i lubią ich energię Sticker to naprawdę super pies, zdrowy na umyśle, stabilny, godny zaufania.

Nie znamy jego historii, nie wiadomo co działo się wcześniej w jego życiu, zanim trafił do schroniska. Jestem jednak przekonana, że kiedyś miał właściciela, który zadbał o jego socjalizację – Sticker to nie jest wsiowy burek, ale cywilizowany chłopak z miasta. Dobrze odnajduje się wśród ludzi, nie przeszkadza mu ruch uliczny, ładnie chodzi na smyczy. Co stało się z jego domem – nie wiadomo. W jakiś sposób trafił do schroniska i utknął tam koszmarnie, aż do teraz. Być może miał kiedyś właściciela któremu uciekł, który go może nawet szukał – I tu po raz kolejny mam ochotę psioczyć na działanie niektórych schronisk. Po takim czasie to już jest jednak przeszłość, nie ma na co liczyć.
Tak czy siak życie w kojcu to zdecydowanie nie jest jego bajka – Sticker zwyczajnie marznie. Jak każdy amstaff kocha wygodę, łóżeczka, kołderki i ciepełko – i chociaż życie nauczyło go już pokory i skromności, zdecydowanie takiej przyszłości dla niego chcemy.

..a kiedy myję kojec, Sticker chowa się w najgłębszy zakamarek budy i jeszcze długo później nie chce wyjść, bo bardzo boi się węża ogrodowego. Hamuję się, żeby nie krytykować, nie wskazywać palcem co poszło źle – a przecież poszło źle tak wiele, tak wysoką cenę ten pies musiał zapłacić za czyjeś niedociągnięcia. Dużo jeszcze jest do zrobienia.

Póki co szukamy domu, a także opiekunów wirtualnych. Więcej informacji o Stickerze udzielimy telefonicznie – serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Bardzo proszę też o udostępnianie tego artykułu, publikowanie na fejsiku czy mu podobnych – niech jak najwięcej ludzi zobaczy Stickera, to zwiększy jego szanse na dom.

Elvis
Next Post
Marta Wanetzky Matuszczyk

Author Marta Wanetzky Matuszczyk

More posts by Marta Wanetzky Matuszczyk

Leave a Reply

Fundacja Grey Animals

Adres:
Sierosławice 18, 46-220 Byczyna

Telefon:
+48 500162535
+48 506935278

KRS: 0000375270
NIP: 7511762559

Numer konta:
54 1050 1504 1000 0023 5398 5498

PayPal:
fundacja@greyanimals.org